זמינים 24/7
instagram facebook-call facebook-call facebook-call

סגירת תיק פלילי

11.06.2023

סגירת תיקים פליליים

בכל מקרה שבו ישנו חשד לביצוע עבירה פלילית, כלומר עבירה המופיעה בחוק העונשין, פותחת המשטרה תיק פלילי. בהתאם לממצאים העולים מתוך חקירת המשטרה, שכוללת מן הסתם חקירה של החשוד עצמו וכן איסוף עדויות רלוונטיות וראיות אם יש כאלה, נקבע מה יעלה בגורלו של התיק. סגירת תיק פלילי פירושה הפסקת החקירה מבלי להגיש כתב אישום כנגד החשוד. חשוב להדגיש שעילת סגירת התיק עשויה להשפיע על עתידו של החשוד, ועל כן יש להקדיש תשומת לב גם לכך, ובמידת הצורך להיעזר במומחיות של צוות משרד עורכי דין טטלבוים-רוימי על-מנת לשנות את עילת סגירת אותו תיק פלילי.

העילות השונות המאפשרות סגירת תיק פלילי

* נסיבות שאינן מתאימות להעמדה לדין – עילה המוכרת גם כ"היעדר עניין לציבור". סגירת תיקים פליליים בעילה זו מתבצעת ע"י קציני משטרה בדרגת פקד ומעלה בעבירות המוגדרות כ"עוון" (כלומר קלות יחסית, ולא מסוג "פשע").
* חוסר בראיות – עילה המותירה מקום לספק בדבר חפותו של האדם. אמנם לא ניתן כמובן להעמיד לדין אדם ללא ראיות חזקות מספיק, אולם כשתיק פלילי נסגר בעילה זו כדאי לשקול הגשת בקשה לשינוי העילה ל"היעדר אשמה".
* היעדר אשמה – מצב שבו ישנה סבירות נמוכה כי החשוד ביצע את העבירה המיוחסת לו יוביל לסגירת התיק בעילה של חוסר אשמה.
* סגירת תיק בהסדר – פרוצדורה המונעת כתב אישום פלילי אבל כרוכה בסנקציה מסוימת שהחשוד מסכים לה.
* עילות נוספות – סגירת תיק בהליך אי תביעה (עילה רלוונטית אך ורק לחשודים קטינים), מוות של החשוד, עבריין לא נודע וגם כשהחשוד אינו בר עונשין.

סגירת תיק פלילי ללא רישום משטרתי

כאמור, יש הבדל בין מקרים שונים של סגירת תיק פלילי בהתאם לעילת הסגירה. כשהעילה היא חוסר בראיות יישאר רישום משטרתי, שעלול להוות כתם ואף מכשול. במשרד עורכי דין טטלבוים-רוימי הצטבר ניסיון רחב היקף בנושא ספציפי זה, ובהתאם איכות השירות המוענק למי שזקוק או זקוקה לעזרה. מאפיינים נוספים של הייעוץ והליווי המשפטי בנושאים הקשורים לסגירת תיקים פליליים הם יושרה מלאה ומתן תשובות מפורטות ובגובה העיניים לכל שאלה.

העילות השונות המאפשרות סגירת תיק פלילי

שינוי עילת סגירת תיק

כל פתיחת חקירה במשטרה מלווה בפתיחת תיק. לאחר שהחוקרים משלימים את חלקם בהליך הפלילי, הם מעבירים את הממצאים לפרקליטות או לתביעה המשטרתית, ושם מתקבלת ההחלטה האם לגבש כתב אישום כנגד האדם. כשלא מוגש כתב אישום, גם לא יתנהל כמובן משפט והאדם לא ייענש – אבל התיק עדיין עשוי להיכלל ברישום המשטרתי. למעשה רק תיק שנסגר בעילת 'חוסר אשמה' יימחק מהרישום, וכל עילה אחרת תגרום לכך שהתיק יישמר. במצב כזה עצם הרישום עלול להזיק לאדם. שינוי עילת סגירת תיק ל'חוסר אשמה' מוביל למחיקת הרישום, וחשוב להגיש את הבקשה בעזרת עורך דין פלילי מנוסה. משרד עורכי דין טטלבוים-רוימי מטפל במקרים אלה על בסיס ניסיון נרחב ובעיקר בקיאות אמיתית.

כל השלבים של הליך שינוי עילת סגירת תיק

  • בקשה לקבלת מידע – השלב הראשון הוא פנייה לרשות התובעת, כלומר הפרקליטות או התביעה המשטרתית, על-מנת לקבל העתק של החלטת גוף זה בנוגע לסגירת התיק, לרבות עילת הסגירה. בהקשר זה כדאי לדעת שהעילה יכולה להיות חוסר ראיות, חוסר עניין לציבור או נסיבות שלא מצדיקות המשך חקירה.
  • בדיקה מדוקדקת של חומרי החקירה – על-מנת לבחון האם יש היתכנות אמיתית לשינוי העילה, למשל מ'חוסר ראיות' ל'חוסר אשמה' (עילה שכאמור מובילה למחיקת הרישום המשטרתי).
  • גיבוש אסטרטגיה מיטבית – בחלק מהמקרים הבקשה לשנות את עילת סגירת התיק תתבסס על חומרי חקירה. במקרים אחרים ניתן להדגיש נסיבות אישיות, ובכל מקרה חשוב לזכור שכל פרט שנכתב בבקשת שינוי העילה עלול לשמש כנגד האדם ולכן נדרשת זהירות מרבית.
  • התנהלות מול המשטרה – יישום האסטרטגיה שנבחרה באופן מדויק ובנחישות.

התנהלות אחראית ויושרה מלאה

אחרי שמבינים כי שינוי עילת סגירת תיק אינה פעולה טכנית בלבד אלא הליך שמחייב תכנון מוקפד ואסטרטגיה נכונה, ברור לחלוטין מדוע נדרש עורך דין פלילי מנוסה למשימה זו. עורכי הדין ולדי טטלבוים וחן רוימי הקימו את משרד עורכי דין טטלבוים-רוימי לאחר שכל אחד מהם צבר שנות ניסיון רבות במשרדי עורכי דין מובילים, ומאז המשיכו השניים לשכלל את יכולותיהם. מאפיינים נוספים של השירות הם יושרה מוחלטת והתנהלות אחראית, כך שתוכלו לדעת בוודאות שאתם בידיים מקצועיות וטובות.

שינוי עילת סגירת תיק

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
שלח
אפשר לעזור ?