זמינים 24/7
instagram facebook-call facebook-call facebook-call

ביטול הרשעה

11.06.2023

ביטול הרשעה פלילית

הרשעה בעבירה פלילית עלולה לפגוע במידה ניכרת בחיי האדם, גם מעבר לעונש על העבירה עצמה. הרישום הפלילי מונע עיסוק בתחומים מסוימים (למשל עריכת דין), מקשה על הגירה למדינות אחרות (שדורשות עבר פלילי נקי לחלוטין), מציב סימן שאלה על הגיוס לצה"ל ובאופן כללי מהווה משקולת מכבידה עד מאוד. במקרים שבהם ברור כי האדם אכן ביצע עבירה, כדאי לשקול את האופציה של ביטול הרשעה – ולעשות זאת בעזרת עורך דין פלילי מנוסה. במשרד עורכי דין טטלבוים-רוימי הצטבר ניסיון רב בתחום ספציפי זה, והוא בא לידי ביטוי בעזרה לכל אדם נורמטיבי שמבקש למזער את הפגיעה בחייו לאחר שביצע טעות.

ביטול וערעור על הרשעה

  • מועד הביטול – ניתן לממש את האופציה של אי הרשעה עוד לפני המשפט, על בסיס הסדר טיעון מול הפרקליטות (כשבמקרה כזה נדרש אישור של בית המשפט להסדר), או לאחר שהתקיים המשפט והאדם הודה באשמה והורשע.
  • קריטריונים רלוונטיים – השיקולים שלוקח בחשבון בית המשפט בבואו לפסוק על ביטול ההרשעה הם מידת החומרה של העבירה, העבר של הנאשם, האם הביע חרטה ולקח אחריות, היקף הפגיעה באחרים כתוצאה מהעבירה, השפעת הרשעה על חיי האדם ועוד.
  • ההבדל בין אי הרשעה לבין זיכוי – חשוב להדגיש כי ביטולה של הרשעה אין פירושו זיכוי של האדם. זיכוי פירושו שהאדם לא אשם בביצוע אותה עבירה שהוא נחשד בביצועה, בעוד אי הרשעה פירושה שהאדם כן אשם אבל מערכת המשפט בוחרת בגישת החסד כלפיו.
  • ענישה – אי הרשעה גוררת עונש, אבל קל יחסית: תקופת פיקוח, עבודות שירות ו/או פיצויים כספיים לנפגעים.

אי הרשעה בפלילים בעזרת עו"ד מנוסים

חשוב לזכור שהמטרה של מערכת המשפט היא הבטחת חיים נוחים לכלל האוכלוסייה על בסיס חוק וסדר. ענישה אינה מטרה אלא רק אמצעי, ובמקרים שבהם דווקא ביטול הרשעה יוביל לשיקום מיטבי של אדם, זוהי כמובן האופציה המועדפת. יחד עם זאת גם הפרקליטות וגם בתי המשפט לא ממהרים לבטל הרשעה, ועל כן נדרשת נוכחות של עורך דין מיומן בתמונה. משרד עורכי דין טטלבוים-רוימי מתנהל מתוך יושרה מלאה ואחריות רבה, ובהתאם מספק תועלת מרבית גם במתן שירות ספציפי זה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
שלח
אפשר לעזור ?